• XXVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

          • W dniu 22 września klasy VI-VIII odbyły swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Uczniowie w raz z wychowawczyniami wybrali się na XXVI Dolnośląski Festiwal nauki 2023 na Politechnikę Wrocławską.

          • UMIEM PŁYWAĆ po raz kolejny

          • Uczniowie klas I-III naszej szkoły biorą udział w 𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠𝗜𝗘 𝗣𝗢𝗪𝗦𝗭𝗘𝗖𝗛𝗡𝗘𝗝 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗜 𝗣Ł𝗬𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔 „𝗨𝗠𝗜𝗘𝗠 𝗣Ł𝗬𝗪𝗔𝗖́” 𝟮𝟬𝟮𝟯, który jest dofinansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz samorządu Gmina Udanin.

            Nauka pływania odbywa się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywają się w czwartki (po 2 godziny) na Basen Żarów pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

            Zajęcia nauki pływania stanowią atrakcyjną propozycję zdobywania podstawowych umiejętności pływania, jak też rozwijania już nabytych, bowiem niektóre dzieci uczestniczą już po raz drugi lub trzeci. Te zajęcia to również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, poznanie zasad bezpiecznego przebywania w wodzie, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia

          • Już są! WYNIKI KONKURSU „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”. Wygraliśmy mobilną pracownię komputerową!!!

          • #OSE - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna oraz Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wyniki konkursu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych".​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Z radością informujemy, że nasza szkoła została laureatem konkursu i w nagrodę otrzymamy mobilną pracownię komputerową (MPK), która obejmuje: 16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

            Do konkursu przystąpiło aż 3075 szkół z całej Polski. Organizatorzy zwiększyli pulę nagród z 500 pracowni i przydzielili 832 pracowanie.

            W konkursie liczyły się: zaangażowanie uczniów i nauczycieli, pomysłowość i wiedza o bezpieczeństwie w sieci.

            Należało zrealizować moduł kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”, a później wymyślić i wysłać hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem odnoszącym się do cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed cyberatakami.

             

            W konkursie udział wzięły:

            Marcelina Czurko

            Amelia Domin

            Oliwia Płaziuk

            Julia Łupinka

            Aleksandra Mielczarek

            Julia Polowy

             

            Należy podkreślić, że nie byłoby zwycięstwa bez zaangażowania wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy w czerwcu ubiegłego roku szkolnego, w ponad 100% zrealizowali moduł szkoleniowy „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy” i intensywnie pracowali nad hasłem.

             

          • Warsztaty z Joszko Brodą "Poczuj- od dźwięku do emocji"

          • 20 września naszą szkołę odwiedził Joszko Broda, znany multiinstrumentalista, kompozytor i muzyk ludowy. 

            Joszko Broda przeprowadził połączone warsztaty artystyczne z uczniami kl. 0-I i II-V. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu "Poczuj- od dźwięku do emocji". Warsztaty miały na celu rozwinąć zdolności i umiejętności oraz poszerzyć wiedzę z zakresu edukacji artystycznej. Szczególny akcent został położony na werbalizację emocji i uczuć, rozpoznawanie etnicznych instrumentów muzycznych i odkrywanie potencjału tkwiącego we wzmacnianiu własnej tożsamości kulturowej. 

             

          • Poczuj- od dźwięku do emocji

          • Nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu pt.: "Poczuj- od dźwięku do emocji". Słowo "Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze.

            Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody), gdzie rozwiną zdolności i umiejętności oraz poszerzą wiedzę z zakresu edukacji artystycznej zawartej w podstawie programowej, w szczególności poprzez łączenie muzyki z innymi obszarami wiedzy, zwłaszcza werbalizację emocji i uczuć, rozpoznawanie etnicznych instrumentów muzycznych i odkrywanie potencjału tkwiącego we wzmacnianiu własnej tożsamości kulturowej.

            Uczestnicy działań będą mogli utrwalać rezultaty dzięki pracy z materiałami fizycznymi i multimedialnymi. Materiały multimedialne będą dostępne w Internecie na stronie instytuttransmisjikulturowej.pl/poczuj

            Instytut Transmisji Kulturowej

          • 30 Akcja Sprzątanie Świata 2023 Polska

          • Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie na zaśmiecanie naszego najbliższego otoczenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Koordynatorem Akcji Sprzątania świata – Polska była Fundacja Nasza Ziemia.

            18 września wszyscy członkowie społeczności szkolnej dołączyli do akcji. Na zajęciach w oddziale przedszkolnym oraz w klasach przeprowadzone zostały pogadanki na temat znaczenia segregacji śmieci oraz zmian nawyków w życiu codziennym. Wszyscy uczniowie klas 0 – VIII wspólnie z nauczycielami wzięli udział w akcji porządkowej. Uczniowie posprzątali wyznaczone teren przez organizatorów w Ujeździe Górnym. Akcja przebiegła sprawnie i szybko. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

            Wszyscy dobrze się bawili i jednocześnie zdali sobie sprawę, że inicjowanie takich działań zmniejszy ich negatywny wpływ na środowisko.  Po ciężkiej pracy na uczniów czekała tradycyjna niespodzianka kiełbaska z grilla, która uwieńczyła owocną pracę naszych podopiecznych. 

            Tego typu akcje przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem.

            Serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły, wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz organowi prowadzącemu za zaangażowanie w  organizację i przebieg 30 Akcji Sprzątania Świata.

            Dziękujemy p. Wojciechowi Płaziukowi Wójtowi Gminy Udanin za zapewnienie worków do segregacji śmieci i ufundowanie poczęstunku dla dzieci. 

          • 30 AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2023

          • W dniu 18 września b.r. odbędzie się 30 akcja  „Sprzątania Świata - Polska 2023”. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI".​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Celem tegorocznej edycji „Sprzątanie świata - Polska 2023”, jest ukazanie wyjątkowości akcji, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Od 30 lat angażują się w nią szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, rodziny, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym aktywnościom sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Prosimy o przygotowanie dla dzieci stroju odpowiedniego do pogodny, czarnego worka na zmieszane odpady oraz rękawiczek jednorazowych.

            PLAN DNIA:

            • 1 i 2 godzina lekcyjna wg planu lekcji
            • 9:50 - wyjście w teren z opiekunami/ sprzątanie.
            • Po zakończeniu sprzątania udział w ognisku na terenie boiska (koło świetlicy wiejskiej w Ujeździe Górnym).

            POWRÓT do szkoły i ODJAZDY:

            • klasy 0-III oraz V - godzina 12:35
            • klasy IV, VI, VII, VIII - godzina 13:30
            • Rodziców uczniów klas VII i VIII prosimy o zwrotną informację ze zgodą na wcześniejszy powrót dziecka do domu.

            ŚWIETLICA pracuje wg planu.

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu.

             Opiekunowie Samorządu Ucznioskiego i Wolontariatu.

             Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Wolontar

          • Nasza młodzież na Festiwalu Młodych - LIGHT FOR LIFE

          • Tegoroczny festiwal młodych Light For Life Festiwal odbył się w sobotę 16 września, przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.

            W tym roku organizatorzy postawili wszystko na jedną kartę. "Kocham" to słowo, które każdy z nas chciałby słyszeć i to bardzo często. Niestety w dzisiejszym świecie to słowo straciło chyba sens. Jednak nie możemy pozwolić na to, żeby zapomnieć o tym, czym jest miłość i co znaczy kochać.

            Młodzież z naszej szkoły z wielką ochotą wzięła udział w pielgrzymce do Wambierzyc oraz w przygotowanych dla nich warsztatach. Przeżyli ten czas z wielką radością. Cieszyli się również, że mogli usłyszeć i spotkać m.in. ks. Sebastiana Koseckiego.

            Młodzież uczestniczyła w festiwalu pod opieką p.Małgorzaty Bromińskiej.

             

            Nasza młodzież na Festiwalu Młodych - LIGHT FOR LIFE

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          • International Dot Day- Dzień Kropki jest dniem kreatywności dzięki dziełu Petera H. Reynoldsa pt. „The Dot” czyli „Kropka”, w której to główna bohaterka dzięki kropce i swojej nauczycielce plastyki odkrywa w sobie niezwykły talent i wiarę w siebie.

            Wszyscy byliśmy w KROPKI!!! Nie tylko na ubraniach, ale też na buziach, rękach, butach kropek nie brakowało w naszych plastycznych pracach... wyobraźnia pomogła stworzyć prawdziwe kropkowe dzieła.

            Najważniejszy jest jednak przekaz wypływający z tego święta i dzięki temu wiemy już, że KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY I KAŻDY MA JAKIŚ TALENT, nawet jeśli wydaje nam się, że nic nie umiemy.

            Było dużo radości, śmiechu i zabawy.

             

          • Od przedszkolaka do pierwszaka: jak ułatwić dziecku rozpoczęcie nauki w szkole?

          • Uczniowie pierwszych klas przekroczyli już próg szkoły i rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę. Okres adaptacji do szkoły to często wymagający czas dla dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Szczególnie ci ostatni są bardzo przejęci nową sytuacją. Z myślą o nich przygotowaliśmy praktyczny poradnik dla rodziców pierwszoklasistów:

             

            ABC przygotowania pierwszoklasisty

            Omawiamy w nim m.in.:

            • Jak przygotować dziecko do szkoły na poziomie emocji?
            • W jaki sposób ćwiczyć samodzielność?
            • Po czym poznać, że dziecko sobie radzi w szkole?

            Uzupełnieniem tego poradnika są też inne przydatne artykuły na tematy takie jak: organizacji miejsca do nauki, odrabianie lekcji, motywacji do nauki i nabywanie kompetencji kluczowych.

            Zachęcamy do lektury tych artykułów.

             

            źródło: Pójście do szkoły: ABC przygotowania pierwszoklasisty (c-and-a.com)

          • DZIEŃ KROPKI

          • 15 września (piątek) będziemy obchodzić International Dot Day, czyli 𝐌𝐢𝐞̨𝐝𝐳𝐲𝐧𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐲 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐧́ 𝐊𝐫𝐨𝐩𝐤𝐢.

            Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia organizowane są zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć talenty i poznać ich mocne strony.

            Zachęcamy, aby tego dnia dzieci przyszły do szkoły "ubrane" w kropeczki.

          • NARODOWE CZYTANIE

          • ​​​​​​W słoneczny piątek, 8 września 2023 r. w uroczym, pełnym zieleni zakątku przed szkołą uczniowie oraz nauczyciele czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.​​​​​​

            Akcja Narodowe Czytanie kontynuowana jest od 2012 roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

          • Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji Lidla "Szkoły Pełne Talentów"

          • Wesprzyj naszą szkołę i dołącz do II edycji akcji Szkoły pełne talentów!
            Jak to działa? Robiąc zakupy w Lidlu odbieraj Talenciaki, minimalna wartość zakupów to 50 złotych. 

            Pamiętaj, kup przynajmniej jedno warzywo lub jeden owoc. 

            Przekaż Talenciaki naszej szkole, a my wymienimy je na SUPER NAGRODY!

             

             Zebrane Talenciaki można przekazać szkole w formie fizycznej (wrzucając do skrzynki w holu głównym) lub elektronicznej (skanując kod QR).

             

            WAŻNE! 

            Akcja trwa od 01.09.2023 r. (początek wydawania Talenciaków w sklepach)
            do 05.11.2023 r. (koniec wydawania Talenciaków).

             

            Bardzo prosimy o wsparcie naszej szkoły w akcji, a możemy to wszyscy zrobić nawet podczas tak prozaicznych zajęć, jak codzienne zakupy!

          • Taekwon-do i Kick Boxing

          • Sztuki walki dla dzieci są wyjątkową formą aktywności fizycznej. Poza aspektami fizycznymi, występują także aspekty psychiczne oraz psychologiczne, które uczą dzieci koncentracji, pracy w zespole, szacunku dla innych, zwiększają pewność siebie, uczą radzenia sobie z nowymi wyzwaniami.

            Poprzez zabawę, Taekwondo i Kickboxing rozwijają u dzieci takie cechy motoryczne jak: szybkość, gibkość, siła, koordynacja, kondycja. Pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój postawy ciała u najmłodszych. Wbrew panującym opinią, sporty walki takie jak Taekwondo czy Kickboxing to bardzo bezpieczne dyscypliny sportu.

            Zapraszamy na dodatkowe zajęcia prowadzone przez Massimiliano Leszek Sołek (Akademia Sztuk Walki SNAKE)!

          • ROK SZKOLNY 2023/2024 ROZPOCZĘTY!

          • Po wakacjach przyszła pora na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024. Podczas inauguracji roku szkolnego Pani Dyrektor Dorota Byra powitała wszystkich przybyłych uczniów, rodziców, grono pedagogiczne oraz zaproszonych gości. Szczególne słowa skierowała do najmłodszych rozpoczynających naukę, a także do uczniów klas ósmych, przed którymi ostatni rok w murach naszej szkoły. Wszystkim życzyła wielu sukcesów, wytrwałości w realizacji celów oraz powodzenia w zdobywaniu wiedzy i nowych umiejętności. Życzenia do dzieci i młodzieży skierował również Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

            Podczas uroczystości pani dyrektor wręczyła także nagrody jubileuszowe osobom, które od lat stoją na straży edukacji i finansów w naszej placówce.

            Nagrody otrzymali:

            Jadwiga Semczuk- jubileusz 40 lat pracy zawodowej

            Maria Najduk- jubileusz 40 lat pracy zawodowej

            Gratulujemy!

            Po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego odbyły się spotkania uczniów z wychowawcami. Pierwsze powakacyjne spotkania odbyły się w bardzo przyjemnej atmosferze. Uczniowie wypoczęci, pełni wrażeń i nowych sił z utęsknieniem czekali na swoich kolegów i  nauczycieli.

            Dorota Byra zwróciła się także ze słowami podziękowania dla pracowników niepedagogicznych za olbrzymie zaangażowanie i kreatywność w pracę na rzecz szkoły. 

             

            Życzymy wszystkim siły, wytrwałości i uśmiechu.

            Powodzenia w nowym roku szkolnym!

             

            Źródło zdjęć: własne, Gmina Udanin

             

          • UCZNIOWIE! SZKOŁA CZEKA….

          • Podczas wakacji w naszej szkole trwały intensywne przygotowania do przyjęcia uczniów w Nowym Roku Szkolnym.

            • Pracownicy niepedagogiczni odmalowali ściany korytarzy szkolnych i w sali nr 16.
            • Hol główny został upiększony fototapetą ufundowaną przez Qair Polska - Qair Group
            • W sali 15 zamontowano nowoczesny monitor interaktywny, czekamy na dwa kolejne monitory.
            • Gabinet BIOFEEDBACKu został doposażony o nowoczesne oprogramowanie.
            • Dla uczniów z klas I – III zakupione zostały kolorowe sofy.
            • Otrzymaliśmy 25 tabletów i 25 czytników e- booków – Ministerstwo Cyfryzacji.
            • Zakupiono sprzęt grający; meble i biurko dla nauczyciela.

            𝑫𝒚𝒓𝒆𝒌𝒕𝒐𝒓 𝒔𝒛𝒌𝒐ł𝒚 𝒔𝒆𝒓𝒅𝒆𝒄𝒛𝒏𝒊𝒆 𝒅𝒛𝒊𝒆̨𝒌𝒖𝒋𝒆 𝒘𝒔𝒛𝒚𝒔𝒕𝒌𝒊𝒎 𝑷𝒓𝒂𝒄𝒐𝒘𝒏𝒊𝒌𝒐𝒎 𝒏𝒊𝒆𝒑𝒆𝒅𝒂𝒈𝒐𝒈𝒊𝒄𝒛𝒏𝒚𝒎 𝒛𝒂 𝒐𝒍𝒃𝒓𝒛𝒚𝒎𝒊𝒆 𝒛𝒂𝒂𝒏𝒈𝒂𝒛̇𝒐𝒘𝒂𝒏𝒊𝒆, 𝒌𝒓𝒆𝒂𝒕𝒚𝒘𝒏𝒐𝒔́𝒄́.

            "𝑫𝒛𝒊𝒆̨𝒌𝒖𝒋𝒆̨ 𝑷𝒂𝒏𝒊𝒐𝒎: 𝑬𝒅𝒚𝒄𝒊𝒆, 𝑩𝒂𝒓𝒃𝒂𝒓𝒛𝒆, 𝑴𝒂𝒓𝒊𝒐𝒍𝒊, 𝑨𝒈𝒏𝒊𝒆𝒔𝒛𝒄𝒆, 𝑴𝒂𝒓𝒊𝒊, 𝑲𝒓𝒛𝒚𝒔𝒛𝒕𝒐𝒇𝒊𝒆 𝒊 𝑷𝒂𝒏𝒖 𝑨𝒏𝒅𝒓𝒛𝒆𝒋𝒐𝒘𝒊".

            Nasza szkoła to komfortowe miejsce nauki wsparcie psychologiczno - pedagogiczne i miejsce do złapania oddechu i odpoczynku

            𝟰 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮 𝗿𝗼𝘇𝗽𝗼𝗰𝘇𝘆𝗻𝗮𝗺𝘆 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗷𝗻𝗮̨ 𝗽𝗿𝘇𝘆𝗴𝗼𝗱𝗲̨!

          • PRZYWOZY UCZNIÓW

          • 𝐏𝐑𝐙𝐘𝐖𝐎𝐙𝐘 𝐔𝐂𝐙𝐍𝐈𝐎́𝐖 𝐧𝐚 𝐫𝐨𝐳𝐩𝐨𝐜𝐳𝐞̨𝐜𝐢𝐞 𝐫𝐨𝐤𝐮 𝐬𝐳𝐤𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 𝟐𝟎𝟐𝟑/𝟐𝟎𝟐𝟒 𝐢 𝐩𝐫𝐳𝐲𝐰𝐨𝐳𝐲 𝐨𝐝 𝟓 𝐰𝐫𝐳𝐞𝐬́𝐧𝐢𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟑𝐫.

          • 84. rocznica wybuchu II wojny światowej

          • 84 lata temu, 1września 1939r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając II wojnę światową.

            Największa wojna światowa w historii, trwająca od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8/9 maja 1945 roku).

            Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – agresję Niemiec na Polskę.

            II wojnę światową zakończyły: podpisanie 7 maja 1945 roku w Reims aktu bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, z wejściem w życie 8 maja 1945 roku, które zakończyło działania wojenne w Europie i akt bezwarunkowej kapitulacji Japonii podpisany 2 września 1945 roku, który definitywnie zakończył działania wojenne II wojny światowej.

            Przyjmuje się że w czasie działań wojennych według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

            Grafika Muzeum II Wojny Światowej