• WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • 29 września w naszej szkole odbyły się również wybory do Samorządu Szkolnego. Jest to dla całej społeczności szkolnej bardzo ważne wydarzenie, w którym uczniowie świadomie dokonują wyboru swoich przedstawicieli na cały rok szkolny. 

            Kandydatki ubiegające się o funkcję w samorządzie podczas dwutygodniowej kampanii wyborczej przygotowały plakaty wyborcze, a na nich umieściły swoje pomysły, propozycje, a także konkretne działania. Każdy z uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych naszej szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata.

            Komisja wyborcza w składzie: Paula Baszak, Agata Czerwińska i Alicja Banach czuwała nad prawidłowym przebiegiem głosowania i po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Nauczyciele nadzorujący przebieg wyborów: p. Agnieszka Suchoń- Muzyka i p. Gabriela Rosiecka.

            Głosami szkolnych wyborców Przewodniczącą Szkoły została uczennica kl. VI Karolina Bujok, zastępcą przewodniczącej została uczennica kl. VII Aleksandra Nowak. Karolinie gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnego stanowiska. Liczymy, że swoimi ciekawymi pomysłami szybko pozyska sympatię społeczności szkolnej. Uczniów klas 4-8 zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.

            Wszystkim dziękujemy za oddanie głosu.

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          • 29 września obchodziliśmy również Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto  zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data związana jest z urodzinami Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Pomysłodawcy tej inicjatywy przypominają, że głośne czytanie dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.​​​​​​

            W ramach akcji czytelniczej uczniowie wysłuchali wybranych fragmentów książek w interpretacji nauczycieli, kolegów z klasy i nauczyciela bibliotekarza.

            Szkolne obchody Światowego Dnia Głośnego Czytania były kolejną okazją do głośnego czytania, poznania ciekawych utworów, rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród uczniów, ale też do wypożyczenia książek ze szkolnej biblioteki.

             

            Grafika: Robert Kneschke

          • DZIEŃ CHŁOPAKA

          • 29 września obchodziliśmy naszej szkole DZIEŃ CHŁOPAKA. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tegoroczne święto upłynęło pod hasłem: Mucha, krawat szyku doda – niech trwa na kulturę moda". Samorząd zaprosił całą społeczność uczniowską do wspólnej zabawy. Zagwarantował również przywileje dla każdego, kto w tym dniu zdecydował się nosić krawat lub muchę- słodki upominek. 

            W każdej klasie dziewczyny z tej okazji przygotowały dla chłopców drobne upominki, aby wyróżnić i docenić swoich kolegów w tym sympatycznym dla nich dniu. 

            Z tej okazji wszystkim chłopcom życzymy, tym młodszym i tym starszym,  wszystkiego najlepszego, humoru radosnego, uśmiechu pogodnego, aby codziennie spotykało Was coś magicznego.

            Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!

            Samorząd Uczniowski

          • Mucha, krawat szyku doda – niech trwa na kulturę moda”.

          • Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy w związku z obchodami

            DNIA CHŁOPAKA

            Termin: 29 września 2023 r.

             

            Hasło przewodnie: "Mucha, krawat szyku doda – niech trwa na kulturę moda".

             

            Samorząd Uczniowski informuje, że wszyscy uczniowie mający krawat lub muchę otrzymają słodki upominek. 

             

          • POPRZEZ ZABAWĘ NAUKA BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

          • W ramach działań profilaktycznych policjanci Posterunku Policji w Udaninie st. post. Marta Łasicka i st. sierż. Marcin Krowicki odwiedzili najmłodszych uczniów naszej szkoły.

            Na początku spotkania funkcjonariusze omówili czym zajmuje się policjant oraz jakie są jego główne zadania. Przedstawiono i omówiono znaki drogowe, sygnalizację świetlną oraz przepisy, które dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzieci również chętnie wzięły udział w dwóch ćwiczeniach.

            Pierwsze z nich polegało na przejściu przez przejście dla pieszych, gdzie należało się rozejrzeć i sprawdzić, czy nadjeżdża samochód. Drugie ćwiczenie polegało również na przejściu przez przejście dla pieszych, ale już przy użyciu sygnalizacji świetlnej. W czasie prowadzonych zajęć dzieci były bardzo aktywne i zainteresowane spotkaniem z policjantami.

            Pamiętajmy, codziennie musimy dawać naszym dzieciom dobry przykład i jak najlepszy wzór do naśladowania. Często na zajęciach z dziećmi słychać „a moja mama przechodziła ze mną rozmawiając przez telefon”. Mimo takiego małego wieku dzieci wszystko widzą i słyszą co się dzieje wokół nich.

            Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszym i naszych bliskich i kształtujmy właściwą postawę u naszych dzieci już od najmłodszych lat.

          • GÓRA GROSZA

          • Zapraszamy uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników naszej szkoły do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, organizowanej w szkołach, uczelniach i przedszkolach w całej Polsce.

            Zbiórka monet będzie prowadzona w każdy poniedziałek na 2 godz. lekcyjnej.

            Celem jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych.

            Pośrednim, ale równie ważnym celem akcji jest też działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. 

            Akcja przeprowadzana jest poprzez zbiórkę monet od 1gr do 5zł, które wrzucać można do naszej skarbonki.                                                                                                     

            Dołącz się do akcji – BO JEDEN GROSZ CZYNI RÓŻNICĘ!  

             

            Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie: http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

            Koordynatorzy:

            Justyna Pilarska

            Agnieszka Suchoń- Muzyka

          • XXVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI

          • W dniu 22 września klasy VI-VIII odbyły swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę. Uczniowie w raz z wychowawczyniami wybrali się na XXVI Dolnośląski Festiwal nauki 2023 na Politechnikę Wrocławską.

          • UMIEM PŁYWAĆ po raz kolejny

          • Uczniowie klas I-III naszej szkoły biorą udział w 𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠𝗜𝗘 𝗣𝗢𝗪𝗦𝗭𝗘𝗖𝗛𝗡𝗘𝗝 𝗡𝗔𝗨𝗞𝗜 𝗣Ł𝗬𝗪𝗔𝗡𝗜𝗔 „𝗨𝗠𝗜𝗘𝗠 𝗣Ł𝗬𝗪𝗔𝗖́” 𝟮𝟬𝟮𝟯, który jest dofinansowany ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów w ramach dotacji Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz samorządu Gmina Udanin.

            Nauka pływania odbywa się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Zajęcia odbywają się w czwartki (po 2 godziny) na Basen Żarów pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

            Zajęcia nauki pływania stanowią atrakcyjną propozycję zdobywania podstawowych umiejętności pływania, jak też rozwijania już nabytych, bowiem niektóre dzieci uczestniczą już po raz drugi lub trzeci. Te zajęcia to również możliwość rozwijania i podnoszenia sprawności fizycznej, poznanie zasad bezpiecznego przebywania w wodzie, zachęcanie do systematycznego uprawiania sportu i wdrażanie do prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia

          • Już są! WYNIKI KONKURSU „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”. Wygraliśmy mobilną pracownię komputerową!!!

          • #OSE - Ogólnopolska Sieć Edukacyjna oraz Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło wyniki konkursu "Pracownia Kompetencji Cyfrowych".​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Z radością informujemy, że nasza szkoła została laureatem konkursu i w nagrodę otrzymamy mobilną pracownię komputerową (MPK), która obejmuje: 16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowanie umożliwiające zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

            Do konkursu przystąpiło aż 3075 szkół z całej Polski. Organizatorzy zwiększyli pulę nagród z 500 pracowni i przydzielili 832 pracowanie.

            W konkursie liczyły się: zaangażowanie uczniów i nauczycieli, pomysłowość i wiedza o bezpieczeństwie w sieci.

            Należało zrealizować moduł kursu Bezpieczni w sieci „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy”, a później wymyślić i wysłać hasło kampanii w mediach społecznościowych wraz z przykładowym postem odnoszącym się do cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed cyberatakami.

             

            W konkursie udział wzięły:

            Marcelina Czurko

            Amelia Domin

            Oliwia Płaziuk

            Julia Łupinka

            Aleksandra Mielczarek

            Julia Polowy

             

            Należy podkreślić, że nie byłoby zwycięstwa bez zaangażowania wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy w czerwcu ubiegłego roku szkolnego, w ponad 100% zrealizowali moduł szkoleniowy „Cyberzagrożenia. Nie wpadnij w sieć przestępcy” i intensywnie pracowali nad hasłem.

             

          • Warsztaty z Joszko Brodą "Poczuj- od dźwięku do emocji"

          • 20 września naszą szkołę odwiedził Joszko Broda, znany multiinstrumentalista, kompozytor i muzyk ludowy. 

            Joszko Broda przeprowadził połączone warsztaty artystyczne z uczniami kl. 0-I i II-V. Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego projektu "Poczuj- od dźwięku do emocji". Warsztaty miały na celu rozwinąć zdolności i umiejętności oraz poszerzyć wiedzę z zakresu edukacji artystycznej. Szczególny akcent został położony na werbalizację emocji i uczuć, rozpoznawanie etnicznych instrumentów muzycznych i odkrywanie potencjału tkwiącego we wzmacnianiu własnej tożsamości kulturowej. 

             

          • Poczuj- od dźwięku do emocji

          • Nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu pt.: "Poczuj- od dźwięku do emocji". Słowo "Poczuj" w języku górali śląskich oznacza "posłuchaj" - głównym założeniem projektu jest połączenie rozwoju osobistego z aktywnym uczestnictwem w kulturze.

            Odbiorcami działań są przede wszystkim dzieci i młodzież, którzy w aktywny i twórczy sposób wezmą udział w programie artystycznym (koncerty i warsztaty Joszka Brody), gdzie rozwiną zdolności i umiejętności oraz poszerzą wiedzę z zakresu edukacji artystycznej zawartej w podstawie programowej, w szczególności poprzez łączenie muzyki z innymi obszarami wiedzy, zwłaszcza werbalizację emocji i uczuć, rozpoznawanie etnicznych instrumentów muzycznych i odkrywanie potencjału tkwiącego we wzmacnianiu własnej tożsamości kulturowej.

            Uczestnicy działań będą mogli utrwalać rezultaty dzięki pracy z materiałami fizycznymi i multimedialnymi. Materiały multimedialne będą dostępne w Internecie na stronie instytuttransmisjikulturowej.pl/poczuj

            Instytut Transmisji Kulturowej

          • 30 Akcja Sprzątanie Świata 2023 Polska

          • Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów, uwrażliwienie na zaśmiecanie naszego najbliższego otoczenia oraz kształtowanie odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI". Koordynatorem Akcji Sprzątania świata – Polska była Fundacja Nasza Ziemia.

            18 września wszyscy członkowie społeczności szkolnej dołączyli do akcji. Na zajęciach w oddziale przedszkolnym oraz w klasach przeprowadzone zostały pogadanki na temat znaczenia segregacji śmieci oraz zmian nawyków w życiu codziennym. Wszyscy uczniowie klas 0 – VIII wspólnie z nauczycielami wzięli udział w akcji porządkowej. Uczniowie posprzątali wyznaczone teren przez organizatorów w Ujeździe Górnym. Akcja przebiegła sprawnie i szybko. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów naszej szkoły nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów.

            Wszyscy dobrze się bawili i jednocześnie zdali sobie sprawę, że inicjowanie takich działań zmniejszy ich negatywny wpływ na środowisko.  Po ciężkiej pracy na uczniów czekała tradycyjna niespodzianka kiełbaska z grilla, która uwieńczyła owocną pracę naszych podopiecznych. 

            Tego typu akcje przyczyniają się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem.

            Serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły, wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz organowi prowadzącemu za zaangażowanie w  organizację i przebieg 30 Akcji Sprzątania Świata.

            Dziękujemy p. Wojciechowi Płaziukowi Wójtowi Gminy Udanin za zapewnienie worków do segregacji śmieci i ufundowanie poczęstunku dla dzieci. 

          • 30 AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2023

          • W dniu 18 września b.r. odbędzie się 30 akcja  „Sprzątania Świata - Polska 2023”. W tym roku odbywa się ona pod hasłem "SPRZĄTANIE ŚWIATA ŁĄCZY LUDZI".​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Celem tegorocznej edycji „Sprzątanie świata - Polska 2023”, jest ukazanie wyjątkowości akcji, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Od 30 lat angażują się w nią szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, rodziny, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym aktywnościom sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Prosimy o przygotowanie dla dzieci stroju odpowiedniego do pogodny, czarnego worka na zmieszane odpady oraz rękawiczek jednorazowych.

            PLAN DNIA:

            • 1 i 2 godzina lekcyjna wg planu lekcji
            • 9:50 - wyjście w teren z opiekunami/ sprzątanie.
            • Po zakończeniu sprzątania udział w ognisku na terenie boiska (koło świetlicy wiejskiej w Ujeździe Górnym).

            POWRÓT do szkoły i ODJAZDY:

            • klasy 0-III oraz V - godzina 12:35
            • klasy IV, VI, VII, VIII - godzina 13:30
            • Rodziców uczniów klas VII i VIII prosimy o zwrotną informację ze zgodą na wcześniejszy powrót dziecka do domu.

            ŚWIETLICA pracuje wg planu.

            Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Wolontariatu.

             Opiekunowie Samorządu Ucznioskiego i Wolontariatu.

             Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego i Wolontar

          • Nasza młodzież na Festiwalu Młodych - LIGHT FOR LIFE

          • Tegoroczny festiwal młodych Light For Life Festiwal odbył się w sobotę 16 września, przy sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach.

            W tym roku organizatorzy postawili wszystko na jedną kartę. "Kocham" to słowo, które każdy z nas chciałby słyszeć i to bardzo często. Niestety w dzisiejszym świecie to słowo straciło chyba sens. Jednak nie możemy pozwolić na to, żeby zapomnieć o tym, czym jest miłość i co znaczy kochać.

            Młodzież z naszej szkoły z wielką ochotą wzięła udział w pielgrzymce do Wambierzyc oraz w przygotowanych dla nich warsztatach. Przeżyli ten czas z wielką radością. Cieszyli się również, że mogli usłyszeć i spotkać m.in. ks. Sebastiana Koseckiego.

            Młodzież uczestniczyła w festiwalu pod opieką p.Małgorzaty Bromińskiej.

             

            Nasza młodzież na Festiwalu Młodych - LIGHT FOR LIFE

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          • International Dot Day- Dzień Kropki jest dniem kreatywności dzięki dziełu Petera H. Reynoldsa pt. „The Dot” czyli „Kropka”, w której to główna bohaterka dzięki kropce i swojej nauczycielce plastyki odkrywa w sobie niezwykły talent i wiarę w siebie.

            Wszyscy byliśmy w KROPKI!!! Nie tylko na ubraniach, ale też na buziach, rękach, butach kropek nie brakowało w naszych plastycznych pracach... wyobraźnia pomogła stworzyć prawdziwe kropkowe dzieła.

            Najważniejszy jest jednak przekaz wypływający z tego święta i dzięki temu wiemy już, że KAŻDY Z NAS JEST WYJĄTKOWY I KAŻDY MA JAKIŚ TALENT, nawet jeśli wydaje nam się, że nic nie umiemy.

            Było dużo radości, śmiechu i zabawy.

             

          • Od przedszkolaka do pierwszaka: jak ułatwić dziecku rozpoczęcie nauki w szkole?

          • Uczniowie pierwszych klas przekroczyli już próg szkoły i rozpoczęli swoją edukacyjną przygodę. Okres adaptacji do szkoły to często wymagający czas dla dzieci, nauczycieli oraz rodziców. Szczególnie ci ostatni są bardzo przejęci nową sytuacją. Z myślą o nich przygotowaliśmy praktyczny poradnik dla rodziców pierwszoklasistów:

             

            ABC przygotowania pierwszoklasisty

            Omawiamy w nim m.in.:

            • Jak przygotować dziecko do szkoły na poziomie emocji?
            • W jaki sposób ćwiczyć samodzielność?
            • Po czym poznać, że dziecko sobie radzi w szkole?

            Uzupełnieniem tego poradnika są też inne przydatne artykuły na tematy takie jak: organizacji miejsca do nauki, odrabianie lekcji, motywacji do nauki i nabywanie kompetencji kluczowych.

            Zachęcamy do lektury tych artykułów.

             

            źródło: Pójście do szkoły: ABC przygotowania pierwszoklasisty (c-and-a.com)

          • DZIEŃ KROPKI

          • 15 września (piątek) będziemy obchodzić International Dot Day, czyli 𝐌𝐢𝐞̨𝐝𝐳𝐲𝐧𝐚𝐫𝐨𝐝𝐨𝐰𝐲 𝐃𝐳𝐢𝐞𝐧́ 𝐊𝐫𝐨𝐩𝐤𝐢.

            Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Tego dnia organizowane są zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć talenty i poznać ich mocne strony.

            Zachęcamy, aby tego dnia dzieci przyszły do szkoły "ubrane" w kropeczki.

          • NARODOWE CZYTANIE

          • ​​​​​​W słoneczny piątek, 8 września 2023 r. w uroczym, pełnym zieleni zakątku przed szkołą uczniowie oraz nauczyciele czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.​​​​​​

            Akcja Narodowe Czytanie kontynuowana jest od 2012 roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Tegoroczną lekturą jest najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jest to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

          • Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do akcji Lidla "Szkoły Pełne Talentów"

          • Wesprzyj naszą szkołę i dołącz do II edycji akcji Szkoły pełne talentów!
            Jak to działa? Robiąc zakupy w Lidlu odbieraj Talenciaki, minimalna wartość zakupów to 50 złotych. 

            Pamiętaj, kup przynajmniej jedno warzywo lub jeden owoc. 

            Przekaż Talenciaki naszej szkole, a my wymienimy je na SUPER NAGRODY!

             

             Zebrane Talenciaki można przekazać szkole w formie fizycznej (wrzucając do skrzynki w holu głównym) lub elektronicznej (skanując kod QR).

             

            WAŻNE! 

            Akcja trwa od 01.09.2023 r. (początek wydawania Talenciaków w sklepach)
            do 05.11.2023 r. (koniec wydawania Talenciaków).

             

            Bardzo prosimy o wsparcie naszej szkoły w akcji, a możemy to wszyscy zrobić nawet podczas tak prozaicznych zajęć, jak codzienne zakupy!