• Kolorowe sofy na korytarzu – szkolna strefa relaksu i aktywności dla uczniów.

          • Od stycznia uczniowie naszej szkoły mogą podczas przerw korzystać z nowo powstałej „Strefy relaksu”. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców podczas "Jarmarku bożonarodzeniowego", nudny i nieciekawy kawałek podłogi na szkolnym korytarzu zmienił się nie do poznania. Trzy nowe, bajecznie kolorowe sofy wraz z stolikami do gry w szachy i chińczyka, zmieniły to miejsce w fantastyczny kącik relaksu, gdzie można posiedzieć, porozmawiać z koleżankami i kolegami, powygłupiać się, pograć i po prostu odpocząć.

            Popularność i zainteresowanie strefą relaksu przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Chętnych jest przynajmniej 10 razy tyle, ile miejsc w strefie relaksu. Natychmiast po otwarciu uczniowie prosili o więcej sof. Jest to dla nas wyraźny sygnał, jakie miejsca w szkole należy planować. Strefa przypadła do gustu zarówno młodszym uczniom z klas I-III, jak i starszym z klas IV-VIII.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za wsparcie w tworzeniu tego przyjaznego dla uczniów miejsca.

            Sofy, stoliki i plansze do gier, zostały zakupione za pieniądze zebrane podczas "Jarmarku Bożonarodzeniowego" na łączną kwotę 2100 zł. 

            Dziękujemy za wspieranie inicjatyw szkolnych Uczniom, Rodzicom i kadrze szkolnej! 

          • Świetlicowe wieści... bo w świetlicy ciekawie jest! :)

          • W czasie zajęć plastyczno - technicznych i teatralnych, dzieci rozwijają swoje umiejętności i zdolności. Przygotowują przedstawienia, wykonują prace plastyczne, które zdobią korytarz szkoły i biorą udział w różnych konkursach.

          • OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

          • 23 lutego w całym kraju obchodzony jest 𝗢𝗴𝗼́𝗹𝗻𝗼𝗽𝗼𝗹𝘀𝗸𝗶 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗻́ 𝗪𝗮𝗹𝗸𝗶 𝘇 𝗗𝗲𝗽𝗿𝗲𝘀𝗷𝗮̨. Przypominanie o tej chorobie ma służyć wspieraniu chorych, okazywaniu solidarności z nimi, budowaniu zrozumienia problematyki chorób psychicznych, a także ukazywaniu konieczności podejmowania leczenia depresji.

            Depresja jest zaburzeniem nastroju (zgodnie z obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-11). Charakteryzuje się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju. 𝑼 𝒅𝒛𝒊𝒆𝒄𝒊 𝒊 𝒏𝒂𝒔𝒕𝒐𝒍𝒂𝒕𝒌𝒐́𝒘 𝒎𝒐𝒛̇𝒆 𝒑𝒓𝒛𝒆𝒋𝒂𝒘𝒊𝒂𝒄́ 𝒔𝒊𝒆̨ 𝒕𝒂𝒌𝒛̇𝒆 𝒅𝒓𝒂𝒛̇𝒍𝒊𝒘𝒐𝒔́𝒄𝒊𝒂̨ (𝒕𝒛𝒘. 𝒅𝒚𝒔𝒇𝒐𝒓𝒊𝒂̨), 𝒏𝒂𝒔𝒊𝒍𝒆𝒏𝒊𝒆𝒎 𝒛𝒂𝒄𝒉𝒐𝒘𝒂𝒏́ 𝒂𝒈𝒓𝒆𝒔𝒚𝒘𝒏𝒚𝒄𝒉, 𝒅𝒆𝒔𝒕𝒓𝒖𝒌𝒄𝒚𝒋𝒏𝒚𝒄𝒉, 𝒂𝒖𝒕𝒐𝒅𝒆𝒔𝒕𝒓𝒖𝒌𝒄𝒚𝒋𝒏𝒚𝒄𝒉 (𝒏𝒑. 𝒔𝒂𝒎𝒐𝒐𝒌𝒂𝒍𝒆𝒄𝒛𝒂𝒏𝒊𝒂) 𝒊 𝒃𝒖𝒏𝒕𝒐𝒘𝒏𝒊𝒄𝒛𝒚𝒄𝒉. Obok zaburzeń nastroju u takich uczniów rozpoznać np. zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową.

            Obok wsparcia, młodzi ludzie potrzebują akceptacji i znalezienia zrozumienia dla trudności, z jakimi się mierzą. Stygmatyzacja osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, w tym depresję, nadal stanowi barierę uniemożliwiającą wielu osobom szukanie pomocy. Rozmawianie otwarcie o chorobie, jaką jest depresja może pomagać przełamać tabu i w efekcie zachęcić większą liczbę osób do szukania pomocy.

            Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, pomoże zmniejszyć stygmatyzację związaną z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

            Organizacje udzielające pomocy:

            • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – oferuje bezpłatną pomoc telefoniczną i online dla dzieci i młodzieży oraz dla rodziców i nauczycieli poprzez prowadzenie Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (116 111) i Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci (800 100 100), gdzie młodzi obywatele mają możliwość dzielenia się kłopotami, a ich najbliżsi mogą uzyskać m.in. informację i wsparcie w trudnych sytuacjach wynikających z zaburzeń depresyjnych dostrzeżonych u dzieci.
            • Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji– prowadzi działalność społeczno-edukacyjną w zakresie profilaktyki, wykrywania i leczenia zaburzeń psychicznych, a w szczególności zaburzeń depresyjnych.
            • Forum Przeciw Depresji– portal społecznościowy prowadzony w ramach ogólnopolskiej kampanii, na którym można znaleźć kompendium wiedzy w zakresie depresji, informacje o dostępnej pomocy oraz forum moderowane przez lekarzy specjalistów, gdzie osoby chore oraz ich bliscy mogą uzyskać wsparcie.
            • Fundacja Itaka– prowadzi Antydepresyjny Telefon Zaufania (numer: 22 484 88 01) oraz udziela szerokiego wsparcia osobom chorującym na depresję, jak i ich najbliższym.
            • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznik Praw Dziecka – funkcjonujący bezpłatnie z telefonów stacjonarnych numer 800 12 12 12 – pod nim czekają specjaliści z którymi dzieci i młodzież mogą porozmawiać. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.

            Film Reżyser Życia  Znikające dzieci- nastoletnia depresja

          • Ferie w naszej szkole- podsumowanie

          • Atrakcyjnie rozpoczął się pierwszy tydzień ferii zimowych w naszej szkole.

            W tym czasie uczniowie uczestniczyli w wyjazdach: na basen, łyżwy, a najmłodsi do Sali Zabaw Fantazja a także do Muzeum Regionalnego

            Koszty przejazdu i zajęcia były finansowane z funduszy Gmina Udanin, za które serdecznie dziękujemy.

            Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy. Przed nami ostatni tydzień ferii.

             

            Zapraszamy na zajęcia FERIE ZE SZTUKAMI WALKI w ramach akcji "Bezpieczny Dolnoślązak"

            20.02-24.02.2023 r. godz.9:00-10:00


          • Konkurs "Piłkarz Mundialu 2022"

          • Szkoła Podstawowa nr 108 im. Juliana Tuwima we Wrocławiu organizuje Ogólnopolski konkurs plastyczny o tematyce sportowej ,,𝗣𝗶ł𝗸𝗮𝗿𝘇 𝗠𝘂𝗻𝗱𝗶𝗮𝗹𝘂 𝗞𝗮𝘁𝗮𝗿 𝟮𝟬𝟮𝟮” , którego celem jest m.in. przybliżenie sylwetki zawodnika uczestniczącego w Mistrzostwach Świata w Katarze 2022, popularyzacja piłki nożnej oraz wydarzenia sportowego, eksponowanie umiejętności oraz zainteresowań plastycznych uczestników konkursu, pobudzenie zainteresowania sportem w tym propagowanie zdrowego stylu życia oraz poznawanie i akceptacja różnych kultur.

            Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej organizatora pod adresem: https://sp108.edu.pl/zaproszenie-ogolnopolski-konkurs-plastyczny-o-tematyce-sportowej-pilkarz-mundialu-katar-2022/

             

             

          • Życzenia na ferie zimowe 2023

          • W poniedziałek, 13 lutego 2023r. rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów z 4 województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego, które trwać będą do 26 lutego br

          • KONCERT MUZYCZNY

          • 10 lutego w naszej szkole odbył się koncert muzyczny pt. “Róg, który nie bodzie … i inne instrumenty”. Podczas koncertu uczniowie mięli okazje zapoznać się z prezentowanymi instrumentami. Wymieniali różnice i podobieństwa: trąbki, puzonu i rogu. Zgadywali też tytuły słynnych utworów prezentowanych przez muzyków.

            Wszyscy bawili się znakomicie.

          • „Do Ciebie piszę o miłości”- konkurs literacki

          • Zachęcamy naszych uczniów do wzięcia udziału w konkursie literackim „Do Ciebie piszę o miłości”. Organizatorem wydarzenia jest Biblioteka Publiczna w Udaninie, patronat objął Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

            Zdanie konkursowe jest przyjemne i proste. Wystarczy napisać krótki wiersz o miłości, przyjaźni, serdeczności oraz dobrych uczuciach i przynieść go do najbliższej biblioteki w Udaninie, Konarach lub Ujeździe Górnym.

            Pracę konkursową wraz z załącznikami należy dostarczyć najpóźniej do 14 lutego do jednej z naszych bibliotek.

            Do udziału zapraszamy wszystkich od najmłodszych do tych bardziej dojrzałych mieszkańców gminy Udanin.

            Laureaci konkursu otrzymają od nas nagrody rzeczowe.

            Regulamin i szczegóły udziału w konkursie znajdują się poniżej lub można je pobrać ze strony Gminy Udanin (www.udanin.pl). Dostępne są także w bibliotekach w Udaninie, Konarach i Ujeździe Górnym w godzinach ich otwarcia.

             

            Od czego zacząć? Może od kubeczka gorącej herbaty malinowej i uśmiechu bliskiej osoby?

            Życzymy miłego pisania i czekamy na Wasze prace.

             

            REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO „DO CIEBIE PISZĘ O MIŁOŚCI”

            Organizator i czas trwania konkursu:

            1. Organizatorem konkursu jest Gminna Biblioteka Publiczna w Udaninie, ul. Kościelna 1A; 55-340 Udanin, zwana dalej „Organizatorem”, „Biblioteką”.

            2. Konkurs objęty jest patronatem Wójta Gminy Udanin Wojciecha Płaziuka.

            3. Prace konkursowe należy składać do dnia 14 lutego 2023 r. w siedzibie Organizatora i jego filiach bibliotecznych w miejscowościach Konary i Ujazd Górny w godzinach otwarcia bibliotek.

            Zadania i cele konkursu:

            1. Zadaniem uczestnika konkursu jest napisanie i zredagowanie wiersza (maksymalnie

            20-wersowego) poruszającego temat miłości i/lub przyjaźni.

            2. Celem konkursu jest:

            - upowszechnienie zainteresowań twórczych i literackich wśród społeczności lokalnej,

            - zachęcanie do pisania i prezentowania swojej twórczości literackiej,

            - rozbudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej i twórczego myślenia wśród czytelników,

            - rozwijanie kreatywnego myślenia oraz wyobraźni,

            - kształtowanie wrażliwości estetycznej,

            - promocja Biblioteki.

            Adresaci konkursu:

            1. Konkurs skierowany jest do mieszkańców Gminy Udanin.

            2. Konkurs obejmuje dwie kategorie wiekowe:

            - kategoria I – dzieci i młodzież w wieku do lat 15,

            - kategoria II – osoby powyżej 15 lat.

            3. Autorem wiersza może być tylko jedna osoba.

            Zasady konkursu:

            1. Każdy uczestnik przygotowuje jedną pracę konkursową – wiersz, maksymalnie 20-wersowy.

            2. Do konkursu mogą zostać nadesłane prace, które zostały napisane w języku polskim i nie były wcześniej publikowane.

            3. Uczestnik zgłasza pracę konkursową w wersji papierowej – Załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu wraz z wypełnioną kartą zgłoszeniową (załącznik nr 2).

            Dla uczestników poniżej 18 roku życia wymagana jest zgoda rodziców bądź opiekunów prawnych.

            4. Poprzez nadesłanie pracy na konkurs uczestnik oświadcza, że przysługują mu wyłączne

            i nieograniczone prawa autorskie do wiersza. Prace zgłaszane na konkurs nie mogą naruszać prawa ani praw osób trzecich.

            5. Organizator zastrzega sobie prawo do zdyskwalifikowania prac nie spełniających w/w warunków.

            6. Organizator nie zwraca prac biorących udział w konkursie, prac zdyskwalifikowanych, jak również z niego wyłączonych.

            Jury i sposób oceny:

            1. Organizator powołuje Jury Konkursu, które oceni zgłoszone prace.

            3. Jury dokonuje oceny po zakończeniu okresu trwania konkursu we wszystkich kategoriach, biorąc pod uwagę m.in. jakość, oryginalność i kreatywność nadesłanych wierszy.

            4. Prace będą oceniane według następujących kryteriów:

            - zgodność z tematem i regulaminem,

            - twórczy charakter pracy,

            - poprawność stylistyczna, gramatyczna, ortograficzna, interpunkcyjna,

            - poziom literacki pracy.

            Nagrody:

            1. Informacja o rozstrzygnięciu konkursu zostanie ogłoszona 16 lutego 2023 r. Dodatkowo organizator konkursu powiadomi laureatów telefonicznie.

            2. Organizator przewiduje dla laureatów nagrody rzeczowe w dwóch kategoriach wiekowych:

            - I kategoria – do lat 15,

            - II kategoria – powyżej 15 lat.

            Dodatkowe informacje: dostępne na stronie organizatora.

          • „Pamiętnik pokoleń – Świadkowie historii”- konkurs

          • Pamiętnik pokoleń – Świadkowie historii” -  to tytuł IV edycji konkursu literackiego pod Patronatem Honorowym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, do udziału w którym zaprasza Starostwo Powiatowe w Legnicy. Konkurs adresowany jest do wszystkich uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych z terenu Województwa Dolnośląskiego, którzy mają kresowe korzenie lub dziedzictwo Kresów Wschodnich jest im bliskie.

            Zadanie polega na znalezieniu w swoim środowisku i opisaniu historii związanych z przybyciem po zakończeniu II wojny światowej przesiedleńców z Kresów Wschodnich na tzw. Ziemie Odzyskane. Inicjatywa ma na celu pomóc ocalić od zapomnienia dziedzictwo kresowe na Dolnym Śląsku i zachować je dla przyszłych pokoleń.

            Prace konkursowe, które należy kierować na adres siedziby Organizatora: Starostwo Powiatowe w Legnicy, pl. Słowiański 1, 59-220 Legnica lub na adres e-mail: k.cedro@powiat-legnicki.eu), przyjmowane są do dnia 30 kwietnia 2023 roku (z dopiskiem „Pamiętnik pokoleń – Świadkowie historii”).

            Prace pisemne wraz z dokumentacją fotograficzną zostaną ocenione przez komisję konkursową i nagrodzone. Najlepsze zostaną dodatkowo opublikowane, wzorem poprzednich edycji,  w formie książkowej.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi najpóźniej dnia 13 czerwca 2023 roku. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej www.powiat-legnicki.eu.

            Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w siedzibie Organizatora najpóźniej dnia 23 czerwca 2023 roku.

            Na ww. stronie internetowej znajdują się również linki do poprzednich edycji konkursu.

            Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu do pobrania dostępne na stronie:

            https://powiat-legnicki.eu/3512-iv-edycja-konkursu-literackiego-pt-pamietnik-pokolen-swiadkowie-historii

            Informacje można również uzyskać pod numerem telefonu: 76/72-43-418.

             

            Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

          • BAL KARNAWAŁOWY 2023

          • Karnawał to miła, pełna wrażeń, kolorów i dźwięków  zabawa , nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą również przez dzieci, która dostarcza im wielu przeżyć i radości.

            Tak też było u nas, w dniu 03.02.2023r. kiedy uczniowie klas 0-3 spotkali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć: wróżki, królewny, biedronki, księżniczki, rycerzy, piratów, policjantów, żołnierzy… nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci.

            W  sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło z animatorkami p. Pauliną i p. Dagmarą z Wizyta Klauna Żaka, a uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

            Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów.

            Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie konkursowych nagród "Szalona Fryzura Karnawałowa"

            Kolejny bal karnawałowy już za rok.

             

            Wyniki konkursu "Szalona Fryzura Karnawałowa"*

            I miejsce- Olivier Muzyka 

            II miejsce- Nikola Lasz

            III miejsce- Emilia Lipiec

            Wyróżnienie- Kaja Suszyńska, Emilia Szczepaniak

             

            Królowa Balu- Karolina Szczerbień

            Król Balu- Maciej Bielec

             

            * W skład jury weszli: przedstawiciele Samorządu Szkolnego z klas IV-VIII, przewodnicząca szkoły- Marcelina Czurko, przewodnicząca Szkolnego Wolontariatu- Amelia Domin.

             

          • BEZPIECZEŃSTWO TO SKARB

          • Funkcjonariusze z Posterunku Policji w Udaninie po raz kolejny przeprowadzili działania w naszej szkole na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w ramach programu edukacyjno-informacyjnego Komendy Powiatowej Policji w Środzie Śląskiej pn.: "Bezpieczeństwo to skarb".​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy IV. Podczas spotkania, dzieci miały okazję rozmawiać o bezpieczeństwie w drodze do szkoły, jak również i poza nią. Policjanci omawiali zasady poruszania się po ulicy, chodniku, a także po drodze. Młodym słuchaczom przypominane były numery alarmowe i sposoby wzywania pomocy.

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej "HYDROPOLIS" we Wrocławiu

          • 1 i 2 lutego 2023 r. uczniowie z klasy II-VIII wzięli udział w wycieczce do Hydropolis – Centrum Edukacyjnego o Wodzie we Wrocławiu w ramach projektu "W drodze po kompetencje w Gminie Udanin"

            Uczniowie zwiedzając Hydropolis mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z wodą – m.in jak dużo jest jej we wszechświecie, mogli z bliska obejrzeć najbardziej przerażające stworzenia głębinowe, oraz różnorodność wodnego życia. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że średnio 60% masy ciała każdego człowieka stanowi woda. Poznali i samodzielnie sprawdzili działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona oraz zapoznali się z modelami największych statków. 

            Uczniowie wzięli również udział w warsztatach edukacyjnych, podczas których mogli stworzyć własny komplet pasteli, zapoznali się z historią ich powstania i rodzajami.

            Hydropolis to ośrodek, który łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Jest miejscem w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych perspektyw.

            Młodzież z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowaniem uczestniczyła w zajęciach. Naszą szkolną wycieczkę zaliczamy do kolejnych udanych wyjazdów. Wróciliśmy z niej bogatsi o nowe doznania estetyczne oraz wiedzę.

          • "Mój wymarzony zawód to..."- wręczenie nagród

          • Dnia 31 stycznia 2023 odbyło się uroczyste wręczenie nagród w ramach konkursu plastycznego „Mój wymarzony zawód to...”. Konkurs został zorganizowany przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Celem konkursu było kształtowanie wyobraźni dotyczącej przyszłości zawodowej oraz rozwijanie zamiłowań i zainteresowań plastycznych. Nagrody laureatom konkursu plastycznego wręczyła p. Anna Prokopczak- menadżer ds. Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego.

             

            Uczennice, które zostały wyróżnione w kategorii klas I-III, to:

            Wiktoria Polowy kl. III (piosenkarka)

            Klara Dudek kl. II (architekt wnętrz)

             

            Wszystkim uczniom jeszcze raz serdecznie dziękujemy za chęć udziału w konkursie i gratulujemy nagrodzonym uczestnikom.