Światowy Dzień Rzucania Palenia, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą – mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat – zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.
Mimo, iż zarówno w Polsce jak i na świecie odsetek palących wolno, ale systematycznie spada, ciągle jest jeszcze dużo do zrobienia. Statystyki odnośnie palenia tytoniu w Polsce są nadal niepokojące. Papierosy codziennie pali co czwarty (24%) Polak w wieku 15 i więcej lat. Wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 31%, wśród kobiet 18%.
Dlaczego warto rzucić palenie?
• Według WHO średnio co 5 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób będących następstwami palenia tytoniu. W naszym kraju co roku umiera ponad 50 tysięcy osób z powodu tych chorób, w tym blisko 25 tysięcy z powodu nowotworów. Rzucenie palenia tytoniu to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego zdrowia!
• Poprzez rzucenie palenia dasz innym odczuć, że dbasz także o ich zdrowie i nie narażasz ich na bierne palenie. Palacze bierni wdychają te same trujące i rakotwórcze substancje, co osoby palące. Różnica polega jedynie na skali ekspozycji. Szacuje się, że w wyniku chorób spowodowanych biernym paleniem w Polsce co roku umiera około 2000 osób. Niestety mimo istnienia wielu dowodów na szkodliwość biernego palenia, wielu dorosłych, rodziców/opiekunów pali w obecności dzieci, co jest niedopuszczalne. Oznacza to, że codziennie kilka milionów dzieci jest narażonych na kontakt z toksycznymi substancjami zawartymi w dymie tytoniowym.
Zdrowie twoich bliskich jest najcenniejsze!
Nie_zawsze_wedzone_trzyma_dluzej.pdf