3 marca zakończyliśmy pierwszy moduł zajęć w ramach projektu Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej– Szkoła Międzypokoleniowa!
Mimo braku prądu , udało nam się przeprowadzić spotkanie, co pokazało, że prawdziwa nauka nie zależy od technologii, ale od ludzi i ich chęci do działania.
Czego się nauczyliśmy?
- Pierwsze kroki z technologią – jak korzystać z internetu w codziennym życiu, wyszukiwać informacje i komunikować się online.
- Podstawy bezpieczeństwa w sieci – jak tworzyć silne hasła, rozpoznawać podejrzane strony i unikać internetowych oszustw.
- Ćwiczenia praktyczne – nie tylko podstawy obsługi internetu, ale też praktyczne sposoby dbania o bezpieczeństwo:
- Blokowanie niechcianych połączeń i wiadomości spamowych.
- Dodawanie spotkań do kalendarza i ustawianie przypomnień.
- Sprawdzanie aktualizacji oprogramowania i aplikacji.
- Blokowanie ekranu telefonu kodem, odciskiem palca lub rozpoznawaniem twarzy.
- Zakładanie konta e-mail, korzystanie z komunikatorów i wideorozmowy.
Jednak te zajęcia to coś więcej niż tylko nauka obsługi komputera czy telefonu. To spotkanie dwóch pokoleń, które wzajemnie się inspirują.
Międzypokoleniowe rozmowy – most między światem offline i online
Podczas zajęć nie tylko uczyliśmy się technologii, ale też uczyliśmy się siebie nawzajem.
Dla uczniów to wyjątkowe doświadczenie – zobaczyć, jak dla starszego pokolenia nowoczesne technologie mogą być wyzwaniem, które z pomocą staje się fascynującą przygodą.
Dla seniorów to nie tylko nauka, ale i przełamywanie barier – technologicznych i międzyludzkich. Strach przed nieznanym stopniowo zamieniał się w ciekawość, a pierwsze kliknięcia myszką w pewność, że „ja też mogę”.
Między wspólną nauką znalazł się czas na kawę, słodki poczęstunek i rozmowy . Okazało się, że różnica pokoleń wcale nie dzieli, a wręcz przeciwnie – daje możliwość wymiany myśli, wspólnego śmiechu i zbudowania relacji opartych na wzajemnym szacunku i ciekawości świata drugiego człowieka.
Już za tydzień kolejne spotkanie – wchodzimy w moduł „Przyjemne z pożytecznym”, czyli jak korzystać z internetu nie tylko do nauki, ale i rozrywki!